ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 64/2

ПРОЄКТ

РАДЕХІВСЬКА МІСЬКА РАДА

ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ 

64 сесія 8 скликання

Р І Ш Е Н Н Я
В від 29 квітня 2026 року    м. Радехів      № 64/2
Про Звернення Радехівської міської ради

Відповідно до статей 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи звернення родичів зниклих безвісти та полонених військовослужбовців та висновки постійних депутатських комісій, Радехівська міська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Прийняти Звернення до Президента України щодо застосування права вето до Закону України, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту військовослужбовців базової військової служби, членів їхніх сімей та інших питань» (№ 13646) ухваленого Верховною Радою України 25 лютого 2026 року.
  2. Рішення набирає чинності з моменту оприлюднення на офіційному веб-сайті Радехівської міської ради Львівської області.
  3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на секретаря ради М.Климочко

Міський голова Степан КОХАНЧУК

Додаток 1

до рішення № 2

64 сесії 8 скликання

Радехівської міської ради

від 29 квітня 2026 року

ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Радехівської міської ради
до Президента України щодо застосування права вето

Шановний пане Президенте!

Депутати Радехівської міської ради Львівської області, керуючись положеннями Конституції України (зокрема статтями 1, 3, 17, 22, 46), Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», звертаються до Вас із проханням застосувати право вето до Закону України, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту військовослужбовців базової військової служби, членів їхніх сімей та інших питань» (№ 13646) ухваленого Верховною Радою України 25 лютого 2026 року.

Відповідно до статті 1 Конституції України, Україна є соціальною та правовою державою. Стаття 3 визначає, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність визнаються найвищою соціальною цінністю. Згідно зі статтею 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист військовослужбовців та членів їхніх сімей.

Водночас стаття 22 Конституції України встановлює, що при прийнятті нових законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а стаття 46 гарантує кожному право на соціальний захист.

На переконання депутатів, окремі положення даного закону:

  • створюють ризики звуження соціальних гарантій для військовослужбовців базової військової служби;
  • не забезпечують належного рівня соціального захисту членів їхніх сімей;
  • можуть призвести до правової невизначеності щодо обсягу пільг і гарантій;
  • не повною мірою узгоджуються з положеннями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Особливе занепокоєння викликає те, що в умовах воєнного стану законодавчі ініціативи повинні бути спрямовані на посилення соціального захисту військовослужбовців, а не на його можливе обмеження чи звуження.

Соціальні гарантії для військовослужбовців є важливим елементом обороноздатності держави, оскільки безпосередньо впливають на мотивацію громадян до проходження служби, моральний стан військових та рівень довіри суспільства до державної політики у сфері оборони.

З огляду на викладене, з метою недопущення порушення конституційних прав громадян України та збереження належного рівня соціального захисту військовослужбовців і членів їхніх сімей, просимо Вас:

  • застосувати право вето до Закону України, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту військовослужбовців базової військової служби, членів їхніх сімей та інших питань» (№ 13646) ухваленого Верховною Радою України 25 лютого 2026 року.;
  • повернути його до Верховної Ради України з пропозиціями щодо доопрацювання;
  • забезпечити приведення його положень у відповідність до Конституції України та чинного законодавства у сфері соціального захисту військовослужбовців.

Також просимо звернути увагу на реалізацію Стратегії підготовки населення до національного спротиву та операційного плану її виконання до 2030 року. Ефективність цієї політики безпосередньо залежить від довіри громадян до держави. Наразі родини зниклих безвісти стикаються з рішеннями, які сприймаються як звуження їхніх прав, що формує недовіру та може негативно вплинути на готовність громадян до участі у національному спротиві.

Довіра, справедливість і належне ставлення до родин захисників є основою стійкості держави.

Окремо звертаємо увагу на питання так званих «пілотних центрів супроводу». Викликає занепокоєння практика переведення військовослужбовців із військових частин до таких центрів. Існує ризик, що подібні механізми можуть призвести до втрати прозорості обліку військовослужбовців, розмивання відповідальності військових частин та ускладнення контролю за розшуком зниклих безвісти.

У зв’язку з цим просимо:

  • не допустити впровадження непрозорих механізмів;
  • забезпечити збереження чіткої військової вертикалі відповідальності;
  • гарантувати ефективний та безперервний розшук зниклих безвісти;
  • налагодити прозору комунікацію з родинами;
  • посилити міжнародні заходи щодо повернення полонених;
  • не допустити звуження соціальних гарантій.

Сподіваємося на Вашу принципову позицію як гаранта додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.Кінець форми

Секретар ради                        Марія КЛИМОЧКО

Затверджено рішенням № 2

64 сесії Радехівської міської ради

8 скликання від 29.04..2026 року